
Zachowania samobójcze w internecie
Fragment książki:
Listy samobójców w Internecie [w:] Witkowska H., Samobójstwo w kulturze dzisiejszej. Listy samobójców jako gatunek wypowiedzi i fakt kulturowy, 2021, s. 219-237
Światowa suicydologia stanęła w XXI wieku u progu nowego wyzwania, jakim jest Internet i umieszczane w nim treści o tematyce suicydalnej.
Problem ten podnoszą badacze z dziedziny psychologii, socjologii, prawa czy zdrowia publicznego; mimo różnych perspektyw zgodnie przyznają, że Internet niesie ze sobą zarówno zagrożenie, jak i nowe możliwości profi laktyki samobójstw: Ogólny potencjał Internetu, umożliwianie ludziom dostępu do informacji na temat form samopomocy w różnych schorzeniach i problemach, jak też otwieranie dzięki temu medium szans na prewencję samobójstw, ostatecznie ocenia się pozytywnie, ale opinie na temat niebezpieczeństw i korzyści forów samobójczych są mieszane i wyraźnie dominują w nich głosy zaniepokojenia. Wśród pozytywnych możliwości, jakie daje przestrzeń Internetu w zakresie rozwoju profi laktyki samobójstw, wymieniane są: strony oferujące wsparcie psychologiczne, fora prowadzone przez specjalistów, anonimowe czaty obsługiwane przez terapeutów, interaktywne kampanie społeczne, ogólnodostępne strony z informacjami z zakresu prewencji samobójstw czy możliwość reagowania w przypadku niepokojących zachowań użytkowników portali społecznościowych. Możliwość pomocy jest nie tylko szybka, ale także bezpłatna i anonimowa: Jak wykazuje analiza zasobów internetowych, wśród blogów istnieje też wiele takich funkcjonujących jako antysuicydalne poradniki. Pomagają one wielu ludziom zrozumieć swoje lęki i frustracje. Pisane także przez młodych ludzi, prawdopodobnie po suicydalnych incydentach, silnie oddziałują dzięki swojej autentyczności i emocjonalności. Przy wszystkich zaletach profi laktycznych cyberprzestrzeni należy także pamiętać o pojawiających się zagrożeniach, takich jak: internetowe pakty samobójcze, anonimowe podżeganie do samobójstwa na forach i czatach, poradniki instruujące, jak skutecznie popełnić samobójstwo, a także transmisje z samobójstw online. Samobójcze fora dyskusyjne w Internecie przyciągają zwłaszcza młodzież. Grozi to wzrostem liczby zachowań samobójczych, których skrajną postacią są pakty samobójcze. Na forach dyskusyjnych młodzi ludzie opisują przyczyny swoich cierpień, radzą i proszą o radę, zastanawiają się nad skutecznymi metodami autodestrukcji lub namawiają się wzajemnie na samobójstwo wspólne. Skala samobójstw inspirowanych takimi internetowymi dyskusjami może w nieodległej przyszłości znacznie wzrosnąć. Coraz powszechniej obecne w przestrzeni Internetu wątki dotyczące samobójstwa wymagają stałych badań i nowych metodologii, dzięki którym lepiej będzie można zrozumieć zachowania użytkowników Internetu w zakresie działań samobójczych. Nie da się ukryć, że we współczesnej suicydologii należy zwrócić szczególną uwagę na nowe media i podwoić wysiłki badawcze dotyczące tego obszaru: Tematyka występowania zachowań samobójczych w sieci powinna stać się ważnym elementem dyskursu we współczesnej suicydologii, ze względu na ekspansywność tego zjawiska oraz stosunkowo niewielki zakres wiedzy na ten temat.
Cały artykuł do pobrania
Zobacz więcej

Poradnik dla osób wypowiadających się w mediach
W ostatnich 10 latach średnio ponad 5800 osób rocznie w Polsce odbierało sobie życie (według danych GUS), a szacunkowo rocznie ponad 58 tysięcy dokonywało prób samobójczych.
Czytaj więcej

Samobójstwo wśród uzdolnionych
Tłumaczenie artykułu:
Suicide among the gifted [w:] Shnaidman E., Suicide as Psychache, 1995, przeł. Paulina Durakiewicz.
Czytaj więcej

Samobójstwo w kulturze dzisiejszej
Samobójstwo jako zachowanie graniczne wywołuje rozliczne skutki psychiczne, socjologiczne, ekonomiczne i kulturowe. Zjawisko to dotyka ludzi wywodzących się z rozmaitych społeczeństw będących pod oddziaływaniem powszechnych w tych społeczeństwach wzorców etyczno-moralnych.
Czytaj więcej